Large 585060 800x800 r

Девід Чіпперфільд: «Архітектура сьогодні знаходиться в кризі, ставши лише інвестицією»

В інтерв'ю Financial Times британський архітектор попереджає, що на ринковій економіці професія забуває своє головне призначення - соціальну відповідальність.

«Мені здається, архітектура знаходиться в кризі. Ми втратили нашу соціальну роль. Будівництво стало продуктом інвестицій. Ми багато будуємо, але це все великі інвестиційні проекти, через що виходить архітектура без архітектури. Вона більше про вкладення грошей, ніж про урбанізм. Раніше архітектори були залучені до планування і будівництва міст, формування суспільства. Але тепер ми обговорюємо житло як товар, подібний якій-небудь пральній машині, хоча по суті житло - це фундамент для держави.

Ми використовуємо доступ до землі заради підтримки вільного ринку. Гроші люблять землю, і будівлі матимуть цінність, живуть в них люди чи ні. Не думаю, що ми повинні звинувачувати тільки іноземців, які купують дорогі апартаменти. Вони не причина порожніх будинків, а лише наслідок нашої теперішньої політики ».

Великобританія переживає масштабну кризу бюджетного житла. Уряд навіть оголосив «загальнонаціональний хрестовий похід з метою будівництва житла». Завдання - ввести 1 млн нових одиниць житла до 2020 року. Але Девід переживає, що ініціатива перетвориться в погоню за квадратними метрами замість створення простору для кращого життя:

«Чому хороша архітектура може бути тільки для музеїв і дорогих житлових проектів? А як бути зі школами? Виходить, що ми робимо не  ті цінності.

В деяких випадках трапляється, що суспільство дає добро: "Добре, тут ми можемо побудувати щось вартісне та корисне". Мені пощастило зробити кілька проектів, архітектуру із соціальною складовою. Але більшу частину часу ми боремося за хоч якусь присутність цих цінностей.

Зробити гарну драбину або хороше простір - прекрасне завдання, але воно повинно додаватися до чогось. Наш обов'язок - враховувати обидві сторони питання. Створювати не тільки якісний проект, а й робити через нього великий значущий, громадський внесок. Гарне житло - це не просто гарний простір, це ідеал того, яким могло бути наше житло, те як архітектура може допомогти нам жити ».

Один з останніх проектів британця - конкурсна пропозиція на Музей сучасного мистецтва в Аделаїді. За словами Девіда, музей повинен стати соціальним буфером, щоб збагатити досвід відвідувача і налаштувати його на потрібні емоції перед відвідуванням сусіднього Ботанічного саду.