Large mis van der roe citati berlogos 1

Людвіг Міс ван дер Рое

Людвіг Міс ван дер Рое (Ludwig Mies van der Rohe, справжнє ім`я Maria Ludwig Michael Mies - Марія Людвіг Міхаель Міс- 27 березня 1886 Ахен - 17 серпня 1969 Чикаго) - Німецький архітектор-модерніст, провідний представник "інтернаціонального стилю", для якого характерне використання строгих геометричних форм, один з митців, які визначили вигляд міської архітектури в XX столітті. 

Пів життя віддав спочатку Німеччині, а потім - США. Його американські споруди, головне для яких - універсальність, стали знаковими для Нью-Йорка і Чикаго і справили величезний вплив на вигляд мегаполісів в XX столітті. Міс, так коротко називали архітектора при житті і в зарубіжних дослідженнях, був небагатослівною людиною і не «воював» у пресі або на трибуні за свої ідеї, як це робили його сучасники Райт, Ле Корбюзьє або Гропіус. Тим цінніше було дізнаватися його думки про архітектуру і творчість, взяті в небагатьох інтерв'ю і виступах.

Будівлі Міс ван дер Рое, виконані зазвичай зі сталі та скла, відрізняє чітке пропорційне рішення як основної маси будівлі, так і його внутрішнього простору, а також підкреслений акцент горизонталей і вертикалей.

Біографія і творчість

Людвіг Міс народився 27 березня 1886 року в німецькому місті Ахен. З 1900 по 1902 рік навчався в реміснічій школі, потім працював каменярем в сімейному підприємстві батька в Ахені, після чого влаштувався на роботу в майстерню Бруно Пауля в Берліні. У 1908 р перейшов в майстерню Петера Беренса, де пропрацював до 1912 р. Під впливом Беренса у Міс виробився його «універсальний» підхід до проектування будівель, який він потім буде розвивати до кінця життя. Помітній вплив на нього зробили такі напрямки, як конструктивізм і нідерландська школа De Stijl. З 1912 по 1930 р Міс працює як незалежний архітектор в Берліні. На початку самостійної кар`єри він змінів своє прізвище, об`єднавши з допомогою «аристократичного» поєднання Ван Дер успадковане від батька, ім`я Міс з материнським прізвіщем Рое. У 1911-1912 р. керує будівництвом будівлі німецького посольства на Ісаакіївській площі в Санкт-Петербурзі за проектом архітектора Пітера Беренса. У 1927 р Міс ван дер Рое керує міжнародною виставкою житла в Штутгарті, де розробив генеральний план зразкового селища Вайсенхоф. Основним внеском Міса в проекті став трьох поверховий житловий будинок, Який відрізнявся від стандартних будинків лінійної забудови тим, що в середині нього можна було утворювати квартири різного розміру і форми. Кухні і ванні кімнати містилися у фіксованому ядрі квартири, а весь інший простір поділявся рухомими перегородками (так зване «вільне планування»).

У 1929 році Міс ван дер Рое очолює будівництво павільйону Німеччини на міжнародній виставці в Барселоні, що представляє собою не тільки павільйон, а й власне виставковий експонат. Відмовившись від використання орнаменту, як декор Міс використовує чіткі геометричні конструкції які відображають властивості природних матеріалів - полірованого травертину, онікса і скла, а також поверхні води. У павільйоні Міс створює вільно перетікаючий простір, переносячи вагу конструкції з несучих стін на окремо стоячі сталеві стійки. Завдяки цьому з`являється можливість виконати зовнішні стіни з тонких декоративних матеріалів.

Людвіг Міс, Павільйон Німеччини в Барселоні 1929р.

Незважаючи на те, що після закінчення виставки, павільйон був розібраний, він став джерелом натхнення для наступних поколінь архітекторів всього світу. Павільйон, зведений з мармуру, травертину і скла, став виразом чистого раціоналізму. Напередодні святкування сторіччя Міс ван дер Рое (1886-1969), вирішено було реконструювати будівлю, відновивши його в первісному вигляді. Роботи були розпочаті в 1983 році і тривали 3 роки.

Крім проекту павільйону, Міс також створює для нього колекцію меблів «Барселона». Проект павільйону приніс Місу світову популярність.

Людвіг Міс, крісло "Барселона"

Архітектура - поле бою для духу. Вона пише по-своєму історію епох і дає їм їхні імена. Архітектура залежить від свого часу. Вона є кристалізація його внутрішньої структури, поступове розкриття його форми. (1950)

Архітектура втілює просторове протистояння людської істоти з його навколишнім середовищем; архітектура висловлює те, як людина стверджує себе в контексті і як оволодіває ним.

Природа повинна жити своїм власним життям, нам не слід руйнувати її фарбами своїх будинків та інтер'єрів. Але ми повинні прагнути до того, щоб надати природі, будинкам і людям вищу єдність. Коли ви дивитеся на пейзаж крізь скляні стіни Фернсуорт-хауc, він набуває більш глибоке значення, ніж в тому випадку, коли ви споглядає його, перебуваючи поза будівлею. До пейзажу пред'являються великі вимоги, коли він стає частиною більш великого цілого. (1953)

Архітектура - воля часу, перенесена в простір. Жива. Розвивається. Нова. Не вчора. Не завтра. Тільки сьогодні вона знаходить форму. (1923)

Бог - в деталях. (1959)