Large di%c3%a9b%c3%a9do francis k%c3%a9r%c3%a9 archchannel com 02

Прітцкерівська премія 2022

 
Архітектор Diébédo Francis Kéré Діебедо Френсіс Кере
 
 
Прітцкерівську премію за 2022 рік присуджено Діебедо Франсісу Кере з Буркіна-Фасо: це перший лауреат африканського походження за історію нагороди.
 
Журі обрало Діебедо Франсіса Кере черговим лауреатом Притцкерівської премії не лише за суто архітектурні таланти, але також за його соціальний активізм, увагу до економії ресурсів та інших аспектів «стійкості».
 
Назва: Архітектор Diébédo Francis Kéré / Діебедо Френсіс Кере
Локація: Burkina Faso / Буркіна́-Фасо́ (держава у Західній Африці).
Сайт архітектора: kerearchitecture
 
Кере народився в 1965 році в поселенні Гандо в Буркіна-Фасо як старший син вождя. Він зміг здобути середню освіту, а потім – гранти: спочатку на навчання професії тесляра в Німеччині, а потім і на архітектурну освіту в Берлінському технічному університеті. Цей вуз він закінчив в 2004 році, хоча професійну та активістську діяльність розпочав раніше. В 1998 році Кере заснував благодійний фонд для будівництва зручної школи в Гандо, там не було жодної школи, тому він сам у сім років був змушений поїхати вчитися в інше місто.
 
Інститут технології Буркіна в Кудугу, Буркіна-Фасо 
 
Основна маса реалізованих будівель Діебедо Франсіса Кере – хоча їх порівняно небагато – це освітні та медичні заклади у Буркіна-Фасо, Мозамбіку, Кенії.
Усіх їх відрізняє економія ресурсів, досить прості, але незмінно продумані і навіть дотепні методи будівництва (щоб обійтися самотужки, без висококваліфікованих і тому дорогих робітників), при тому в складних кліматичних умовах. У цих будинках немає кондиціонерів, мінімально використовується електричне світло: інтер'єр захищений від палючого сонця, але природне освітлення там завжди використовується. Гаряче повітря виходить із приміщень через верхні отвори, і так там підтримується комфортна температура. Також Кере пам'ятає про суто соціальну роль архітектури: його будівлі розраховані на неформальні зібрання та спілкування, як усередині, так і зовні.
 
Декілька проєктів Діебедо Франсіса Кере, більш детально з проєктами автора можна ознайомитися на сайті
 
 
Павільйон Xylem в арт-центрі Tippet Rise, Монтана archchannel com
 
Кампус інституту Startup Lions в окрузі Туркана, Кенія
 
Середня школа «Ліцей Шорге» у Кудугу, Буркіна-Фасо