Large reconstruction spaskyi bastion 01

Реконструкція Спаського бастіону в Києві

Спаський бастіон це один з 9 бастіонів многокутника Печерської фортеці, розбудова якого почалася під проводом гетьмана Івана Мазепи за наказом Петра I на початку 18 ст., у ті часи коли Київ був прикордонним містом.
 
З часом бастіон майже втратив первісну геометрію. Колись гострі кути бастіонів стали напівкруглі, хаотична рослинність приховала геометрію рукотворної фортифікаційної споруди. Одна з характерних ознак бастіону – бруствер (парапет, що захищає від ворожих обстрілів) майже втратив обрис.
 
Благоустрій бастіону поєднується з площею церкви навколо Спаса на Берестові через нові сходи. Площа розширена задля того, щоб дозволити відвідувачам оглянути церкву з усіх боків та підкреслити обрис давньоруського фундаменту. Ліхтарі на високих щоглах підсвічують церкву на її оточення.
 
Назва: Благоустрій площі біля церкви Спаса на Берестові
Локація: м.Київ, Україна
Функція: громадський простір
Площа: 14500 m²
Статус: реалізовано в 2019 році
Студія: AER
Замовник: 
ТОВ "М Проект"
Фото: Іван Авдєєнко
 
Наприкінці ХІХ століття фортифікаційні укріплення міста Києва втрачають функцію оборони так, як кордон посунувся далі на Захід. Земляні вали поступово руйнуються та переформовуються. Одне з перших перетворень Спаському бастіону відбулося під час археологічних розкопок на початку ХІХ ст. Тут велися роботи з виявлення фундаментів давньоруської церкви Спаса на Берестові (ХІ ст.). Під час робіт була вирізана частина валу Спаського бастіону, що з'єднувала його з Павловським напівбастіоном. Під час будівництва парку вічної Слави було засипано рів, у зв'язку з чим висота бастіону скоротилась з 12 до 7 метрів.