Large 1 232323 150dpi

У Львові оголосили переможця конкурсу простору пам'яті Небесної Сотні

У конкурсі на найкращий проект перемогла ідея львів’ян

Журі конкурсу на кращу ідею громадського простору пам’яті Небесної сотні обрало переможця. Ним став проект молодого авторського колективу у складі Андрія Лесюка, Марії Яструбчак та Христини Пундак. Саме їхню ідею покладуть в основу майбутнього проекту облаштування території Губернаторських валів у Львові – парку, що простягається від Порохової вежі і до Високого замку. Автори проекту пропонують створити мінімалістичний простір. Основний символ – комплекс мосту та громадського середовища з площею для зборів у вигляді «шраму», прогулянкових доріжок, місця для вшанування та жалоби. Вздовж мосту мають бути розташовані п’ять плит, які є перепоною для світла. Коли перехожий рухається від одного кінця мосту до іншого, відчуває, як світла стає більше, що є символом кращого майбутнього.

«П’ять плит є символом п’яти днів – 18-22 лютого 2014 року, в які загинула найбільша кількість мітингувальників. Підвівши очі, перехожий побачить на стелі мосту вирізані імена героїв, які в сонячну погоду кидають тіні на підлогу», – йдеться у пояснювальній записці до проекту. Загалом журі обрало 4 найкращі проекти на облаштування львівського простору пам’яті небесної сотні. Друге місце – за ідеєю колективу у складі Віктора Кудіна та Ольги Рябової.

Проект передбачає з’єднання «Парку на Валах» з парковою зоною біля монастиря Бенедиктинок. Місток між ними – це дуга, центром якої і є сам монумент. Одна сторона містка – це стіна, яка скеровує зір людини тільки на монумент, а далі врізається у схил і перетворюється на підпірну стінку, що розділяє рівень площі монумента з верхнім рівнем парку. Сама стіна – це металеве дзеркало, на якому вигравіювані портрети Небесної сотні. За задумом авторів, коли люди будуть бачити поруч з ними своє зображення, буде зрозуміло, що вони завжди з нами. Основний же елемент меморіалу – голова юного хлопця (висотою 3,6 метра), яка лежить на піщаній площині. Обличчя спокійне, оповите смутком з напівзаплющеними очима та ледь вловимою усмішкою.

Третє місце посів проект Володимира Дідюка, Андрія Дідюка та Мирослава Дзвонковського.

Проект передбачає мінімальне втручання у простір. Пропонується створити дорогу та велодоріжку, що не порушують структури парку. Каскадні стіни, що розташовані паралельно напрямку руху по дорозі-пандусу, містять панно із стилізованими зображеннями подій революції та їх учасників. Автори визначили матеріалом виконання панно заіржавілий метал, що найкраще передає багряні кольори полум’я – одного з візуальних символів революції.

Окремо журі відзначило проект Ольги Криворучко, Тараса Барана, Валентини Шароватової та Оксани Бончик.

Як пише «Львівська газета», переможця обирали серед 25 проектів, що надійшли на конкурс. Найбільше – зі Львова та Києва, але є також учасники з Одеси, Дніпра й інших міст України. У листопаді 2016 року виконавчий комітет Львівської міськради затвердив рішення про організацію повторного відкритого архітектурного конкурсу на найкращу концепцію громадського простору із вшанування пам’яті героїв Небесної сотні у Львові. Конкурс розпочали 14 листопада. На зголошення та проектування учасники мали майже два місяці. Для переможців передбачено призовий фонд із міського бюджету у розмірі 180 тис грн. За перше місце автор проекту отримає 90 тис. грн, за друге – 60 тис. грн і за третє – 30 тис. грн.

Нагадаємо, це вже другий конкурс на найкращий проект, адже за результатами попереднього журі переможця не визначило.