Large navisworks manage 2013 16x9 v2

Як BIM технології допомагають архітекторам економити гроші?

Більшість архітектурних проектів перевищують закладений кошторис. Будівництво мосту Бей-Брідж у Сан-Франциско в підсумку коштував на 5 млрд. доларів дорожче, ніж планувалося.

 

міст Бей-Брідж у Сан-Франциско

 

Новий транспортний вузол близько Всесвітнього торгового центру в Нью-Йорку також перевищив початковий кошторис на мільярди. На зведення транспортного вузла пішло 12 років замість планованих п'яти. Спочатку вартість проекту оцінювали в $2 млрд, однак до моменту завершення, за підрахунками архітектурного бюро Сантьяго Калатрава, вона сягнула близько $4 млрд.

 

транспортний вузол близько Всесвітнього торгового центру в Нью-Йорку

 

У той час як причини таких перевитрат варіюються від проекту до проекту, віртуальні технології можуть допомогти відсіяти деякі з них.

 

Про BIM в двох словах

Програми BIM-проектування дозволяють архітекторам робити не тільки тривимірні проекції будівель, але і отримувати 3D-модель з шарами інформації по-всіх окремих утворюючих конструкцію елементах, а також про те, як вони працюють разом в загальній системі.

Наприклад, якщо архітекторам, інженерам або будівельникам необхідно змінити якийсь елемент у проекті, вони миттєво отримають оновлені дані: як зміни вплинуть на вартість, чи є елементи, які теж буде необхідно поміняти, або як ці зміни торкнуться загальних строків будівництва? При цьому подібна модель будівлі виступає в ролі своєрідної бази даних об'єкта. Наприклад, при поломці і несправності в будь-який момент можна подивитися, які деталі і якого виробництва були використані в конкретному місці, щоб підібрати точну таку ж заміну.

Подібні програми були відомі ще давно, але широко застосовувати їх починають тільки зараз. Більшість великомасштабних проектів зараз реалізується з використанням зв'язків БІМ-моделювання та CAD-програм.

 

 

Як зберегти гроші?

Так у недавно побудованого в Портленді, Об'єднаного відділення наук про життя (CLSB) Програми інформаційного проектування і віртуальні інструменти спільної роботи дозволили заощадити на вартості будівництва разючу суму в 10 млн. доларів, при загальному бюджеті 295 млн. Завдяки цьому досягненню проектна команда, навіть була удостоєна престижної американської премії Нагорода за Інновації.

Нове відділення площею більше 60000 кв. м - спільний проект трьох університетів: Орегонського університету науки і здоров'я, Державного університету Орегона і Портлендского державного університету. Три установи об'єдналися, щоб розмістити під одним дахом свої факультети наук про життя і надати студентам і дослідникам більше можливостей для спільних проектів. Новий корпус включає в себе навчальні класи, лекційні зали, дослідницькі лабораторії, магазини і парковку. В якості архітекторів проектної частини виступило бюро CO Architect та компанія SERA.

 

Всього в будівництві брали участь 28 команд, що характерно для проектів такого масштабу. У їх число увійшли і цивільні інженери, ландшафтні архітектори, консультанти по покрівлі, фахівці за будівельним кодексом, дизайнери табличок покажчиків тощо. І для більш ефективної комунікації компанія SERA  і підрядна компанія JE Dunn Building користувалися виключно цифровою робочою документацією.

 

 

Існує безліч факторів, здатних підвищити кошторис, починаючи від технічного завдання до непередбачених умов на ділянці проектування, стверджує Ален Девіс, головний архітектор проектів в SERA Architects. «З точки зору програмного забезпечення, складний проект може викликати серйозні труднощі для бюджету, якщо спочатку не передбачено простого шляху обміну проектною документацією з субпідрядниками. У цьому відношенні БІМ-технології сильно виручають ».

При будівництві будівлі CLSB і проектанти, і робітники стадії, так само як і вся комунікація з субпідрядниками, виконувалася виключно в середовищі BIM. Саме поєднана робота з субпідрядними компаніями, за словами Девіса, є однією з головних проблем на сьогоднішній день. Його фірма користується BIM-рішеннями з 2006 року, але будівля Об'єднаного відділення наук про життя - досі один з небагатьох подібних проектів, де вдалося повністю працювати в одному середовищі.

 

Вся суть економії зводиться до використання 3D-моделювання для організації більш продуктивного обміну інформацією в процесі проектування. Наприклад, якщо архітектурне бюро виготовило певну деталь в 3D, файл може бути переправлений конструкторам, а потім і виробнику. Завдяки цьому не тільки підвищується якість робочої документації, а й знижуються конфліктні ситуації при будівництві, які можуть пристойно затягнути будівництво та закладений бюджет.

Наприклад, BIM допоміг вирішити потенційні проблеми з розміщенням сантехнічних, вентиляційних та електромереж в університетській будівлі. Окрема група відповідала за розробку кожної з них. Вивчаючи 3D-модель, команди виявили, що водопровідні труби перетинаються в одному місці з вентиляційними шахтами. Інженери змогли скорегувати проект, і ці зміни автоматично потрапили в кошторис. Таким чином, проблема була усунена на початковій стадії, ще в процесі проектування!

 

 

 

Будь-які зміни відображаються у всіх проектних групах, що беруть участь у розробці, в режимі реального часу. Замість того, щоб кожна з 28 команд отримувала зміненні креслення, наприклад, водопровідних мереж та вбудовувала його в свої копії, все оновлюється одночасно.

Крім того, в роботі над CLSB проектні групи користувалися Bluebeam - програмою спільного редагування та використання файлів - для зв'язування усієї кошторисної документації так, щоб зміни, зроблені однією фірмою, автоматично відображалися в документах всіх інших.

Сервіс спільного ведення завдань Smartsheet дозволив відслідковувати документообіг і надав одночасний доступ до редагування даних відразу безлічі користувачів, запобігаючи ситуацію, коли створюється безліч версій одного файлу. Власне, студією було підраховано, що на постійні узгодження версією, запити нової інформації, переробки креслень могло б піти додаткових 127 тис. годин, що при ставці 79 доларів на годину дає суму в 10058017 доларів.

 

 

Крім того, в JE Dunn стверджують, що субпідрядник, що використав додатки Point Layout і Robotic Total Station роботизованого тахеометра для розмітки та встановлення 55000 кронштейнів для інженерних мереж, заощадив близько 1 млн доларів, оскільки не потрібно було підганяти кожен кронштейн вручну.

Використання повністю цифрового підходу прискорило як координацію процесу, так і саме будівництво. Підсумовуючи свою доповідь, Alan Davis зауважує: «Важко визначити, скільки часу було зекономлено завдяки налагодженій системі процесу, але можна з упевненістю сказати, що ми врятували багато місяців».

Залишається тільки сподіватися, що незабаром подібні проекти перестануть бути інновацією і увійдуть в повсякденну практику архітектора.