Large

Йозеф Франк - татко шведського модернізму

Йозеф Франк вважається одним із класиків шведського дизайну.

Він народився 15 липня 1885 в австрійському Бадені. C 1903 по 1910 рік навчався архітектурі в Віденському Політехнічному Інституті. З 1919 по 1927 Франк був професором віденської Школи Мистецтв.

Один із патерннів Франка

Працюючи в Svenskt Tenn, куди Йозефа Франка запросила засновниця компанії, він створив концепцію «аксидентизму» (від анг. Accident - випадковість) або «Філософію щасливого випадку».

У 1958 році в журналі Form вийшла публікація, в якій Йозеф Франк написав: «Немає помилки в тому, щоб змішувати старе і нове, комбінувати різні стилі меблів, різні кольори і мотиви. Все що у вашому смаку, автоматично змішується в єдине ціле і створює навколо вас комфортний розслабляючий інтер'єр. У будинку не може бути все заплановане до найменших дрібниць. Будинок - це те місце, де відбувається злиття улюблених речей і предметів з почуттями, які до них відчуває господар. Саме це поєднання називається «відчувати себе як вдома»

Говорячи про роботи Франка, фахівці часто вживають епітети «динамічний», «живий», «стрімкий». Архітектор завжди намагався привести життя в будь-який простір.

Крім знаменитого його текстильного дизайну, Йозеф Франк створював предмети меблів, працював з освітленням і склом. Його твори завжди виглядають як гра уяви і кольору.

Один з оригінальних торшерів, придуманих Франком, часто іменується як «китайські капелюхи»​

Зразки текстилю, придумані Франком для Svenskt Tenn, принесли йому найбільшу популярність. Крім того, вони багато в чому визначили розвиток шведського модернізму. У період між 1909 і 1950 роками він створив понад 200 візерунків. В архівах компанії зберігають 2000 ескізів меблів і понад 160 ескізів текстилю, підписаних його ім'ям.

 

Не дивлячись на те, що будучи ще молодою людиною, Йозеф став одним з основоположників раннього модернізму, в 20-х роках він засумнівався в його ідеях. На його думку, модернізм став входити в «програмне» русло. Йозеф Франк не розумів віру французького архітектора Ле Корбюзьє в те, що будинок - це всього лише «машина для житла». Він боявся, що стандартизований дизайн інтер'єру зробить людей занадто схожими і байдужими.

Франк представив більш вільний, більш художній стиль - свій власний тип модернізму з такими цінностями, як комфорт, затишок і багатство кольору. Він вибирав природні форми і колір так, щоб людина могла дихати і відчувати себе вільно навіть в закритих приміщеннях. З тієї ж причини, він вважав за краще ті меблі, через які людина могла б бачити: шафа повина бути на досить високих ніжках, щоб можна було розрізнити кордон між підлогою і стіною, спинка стільця повинна бути відкрита, і багато іншого.

Шафа з кореня вавони і горіха з 19-ма ящиками. Створено в 1938 році. Шафа стала іменуватися шафою Національного музею, через те, що була придбана музеєм в 1952 році для виставки

У Svensk Tenn Йозеф Франк почав працювати в 1934 році і вже через кілька років тандем Франка і Естрід Еріксон, власниці компанії, скоїв міжнародний прорив на виставках в Парижі в 1937 і Нью-Йорку в 1939: їх експозиція кімнати кардинально відрізнялася від ідей того часу контрастами в матеріалах, кольорах і патернах. З тих пір саме Йозеф і Svenskt Tenn стали уособленням шведського модерну.

Уявлення Франка про те, що таке гармонія в просторі, так само були не в дусі того часу. Коли колеги Франка пропагували монохромність в інтер'єрі та оздобленні просторів, Франк писав: «Монохромність в інтер'єрі виглядає тривожно, в той час як різні візерунки діють заспокійливо. Над малюнком, людина заспокоюється, фантазуючи про те, як художник створював ці лінії. Неможливо в один момент усвідомити глибину і багатство візерунків. А ось монохромність не веде до подальшого інтересу - один раз глянув і відносини з предметом закінчені ».Так вважав Франк.

«Гаваї» - один з найбільш відомих патернів Франка - є екзотичним ландшафт, де пліч-о-пліч цвітуть фантастичні і реальні рослини

Згідно уявленням Франка, кімната повинна була жити разом зі своїми мешканцями, тому він вважав непотрібним встановлювати будь-які правила щодо розташування меблів і організації життєвого простору. Разом з тим Франк виступав за те, щоб інтер'єр кімнати формували білі стіни і легка, переносна меблі. Так, наприклад, на його думку стілець повинен був бути настільки легким, щоб його можна було підняти пальцем; шафи не повинні були кріпитися до стін, а стояти на високих ніжках, щоб розмежувальні лінії в кімнаті залишалися помітними. Замість стельового освітлення він пропонував використовувати легкі, функціональні настінні лампи і торшери.

«Манхеттен» - одна з робіт Франка періоду еміграції в Нью-Йорку, відправлена ним в 1944 році Естрід Еріксон в якості подарунка на її 50-річчя​.

Інтер'єр повинен був «заспокоювати очі і освіжати розум». Так вважав Франк.

У центрі Стокгольма на одній з площ шведи встановили пам'ятник улюбленому архітекторові й дизайнерові. Це відлиті в бронзі стільці, дизайн яких Франк виконав, працюючи в Svenskt Tenn.

 

 

Текстиль з візерунками Франка часто використовують для декоративних панно

Архітектор і дизайнер Йозеф Франк йшов наперекір головним в його час ідеям функціоналізму і спрощення побуту, створюючи затишні вілли і тканини з фантастичними квітами і тропічними лісами.

Компанія якій Франк присвятив велику частину себе, працює і до цієї пори, більше з напрацюваннями Франка можна ознайомитись на сайті: www.svenskttenn.se

За підтримки шведського державного художнього музею Міллесгорден в лондонському Музеї моди і текстилю, відкрилася експозиція робіт Йозефа Франка. Основна частина виставки присвячена текстилю знаменитого архітектора-дизайнера, який займався також меблями, склом, світильниками, шпалерами та килимами. Виставка триватиме до 7 травня 2017.