Large hamonic et masson pb

Житло як сутність архітектури. Інтерв'ю з Жаном-Кристофом Массоном

Жан-Кристоф Массон – архітектор, співзасновник Hamonic+Masson & Associés, один з засновників «French Touch Сollective». Напередодні лекції, яка відбулася 25 жовтня в рамках Публічної Програми CANactions, він розповів про основні цінності, принципи та підхід бюро до проектування житла. 

CANactions: Проекти вашого бюро дуже різноманітні: від соціального житла та громадських просторів до хмарочосів та шкіл. Що їх об'єднує? 

Жан-Кристоф Массон: Всі наші роботи пов'язує наш стан душі. Важко сказати, що таке наш стиль, оскільки у нас немає заготовленого «рецепту» для всіх наших проектів. Кожен з них особливий та відмінний від інших, але наш хід думок, метод та одержимість завжди помітно. 

Наш творчий процес не обмежений будь-якими догмами, ми не прагнемо проектувати кожного разу одне й те саме. Ми за експерименти та вихід з зони комфорту. 

Як би ви коротко визначили свою архітектуру? 

Вона приносить задоволення та дуже французька. Франція особлива великим спектром різних географічних територій, де живуть люди — міських, сільських, селищних, гірських, приморських, прибережних. Неможливо визначити, що таке французька архітектура. Вона надзвичайно різноманітна в залежності від географії проекту. Тому, безумовно, проекти бюро дуже французькі. 

Ви започаткували новий підхід до будівництва висотного житла у межах міста у Франції. В одному з інтерв'ю ви сказали, що це величезна відповідальність. Що для вас складає відповідальність архітектора? 

У проекті, про який йде мова, відповідальність полягала у створенні нової архітектурної форми у Парижі — місті, травмованому будівництвом багатоповерхівок у 1960-х та 70-х роках 20 століття. Другим завданням було зробити проект успішним, що, зрештою, і сталось. 

У більш широкому значенні, архітектори повинні створювати можливості для мешканців. Люди не мають бути «ув'язненими в архітектурі», а почуватися як вдома. Для цього нам слід запропонувати параметри для розквіту життя, а це означає створення оптимальних житлових умов та забезпечення можливості вільного асигнування. 

Bâtiment Home, ZAC Masséna, Paris XIII 
Ресурс:: www.hamonic-masson.com

Серед ваших проектів чимало хмарочосів. У вас є певне бачення майбутнього багатоповерхових будівель? 

Мені не подобається термін «бачення», бо він пов'язаний з «єдиним рішенням». Існує великий ризик бути однаковим та отримувати ту саму реакцію. Зосереджуючись на специфіці міста та міській історії, яка складається з нашарувань різних часів та епох, можна запропонувати локальну пропозицію, але не глобальне рішення. Кожна територія є унікальною. Отже, не існує «бачення», натомість є багато варіантів. 

Хмарочоси — архітектурна форма, тому ми не можемо критикувати їх як щось добре чи погане. Для створення успішних багатоповерхових будівель архітектори повинні виявити «локальне», щоб розкрити контекстуальні особливості кожного проекту та відмовитися від єдиного бачення. Важливо, щоб ми пам'ятали місцеві, національні, культурні цінності та історію замість застосування глобального підходу до архітектури. Це забезпечить створення місць, де люди захочуть та зможуть жити й розвиватись, але тільки за умови збереження зв'язку цих будівель з локальним контекстом. 

Ви багато говорите про необхідність фокусування на різноманітності, множинності та експериментуванні зі стилем, матеріалами та типологією. Яким чином все це може бути втілено у масштабних проектах житлового будівництва? 

Це є ключовим підходом для нашого бюро. Названі складові мають бути поєднані з метою отримання якості. Це не завжди очевидно, оскільки існують економічні обмеження, які виникають під час реалізації великомасштабних житлових проектів, крім того житлове будівництво по суті є повторюваним. Такий парадокс означає, що нам слід знайти спосіб забезпечити якість у наших проектах, а цього можна досягнути шляхом інтеграції різноманітних та численних типологій та експериментів з матеріалами. 

Imagine Angers / MÉTAMORPHOSE 
Ресурс: www.hamonic-masson.com

Що б ви порадили тим, хто вивчає архітектуру або розпочинає кар'єру у цій сфері? 

Будьте собою і знайдіть свій власний шлях. Не намагайтеся бути кимось іншим, щоб скопіювати попередньо існуючу модель. Важливо вивчати інших архітекторів, але найголовніше — знайти свою власну позицію, щоб протистояти майбутньому тиску! 

Люди говоритимуть вам протягом всієї вашої кар'єри дотримуватись певних правил, використовувати безпечний підхід. Керівників лякає небезпека, що пояснює, чому вони хочуть, щоб архітектори були нейтральними та стандартизованими. Плекайте свою креативність, оскільки архітектура — це культурне дійство. Обмін різними точками зору є важливим. Ви можете ділитись ідеями та пояснювати свої думки, і це допоможе вам скористатись можливостями.